Rozdział III. Klejnot w Koronie.

Spirit Speak (Rozmowa z Duchami)

Rozmowa z DuchamiLat żem przeżył wiele, krainy przemierzyłem niezliczone, dziwów wszelakich oczy me widziały krocie, a i z mędrcem nie jednym gawędziłem. Wiele opowiadań znam przednich, wiele z nich to duby smalone, wiele jednak takich co i prawdy moc ze sobą niesie. Przeto spocznij wędrowcze pod dębem tym wiekowym i słów mych niepowszednich wysłuchaj, a prawić będę o śmiałku jednym, co ze śmiercią igrał i duszom nieśmiertelnym w oczy zaglądał. Imię jego czas już pogrzebał, jednak czyny wciąż na ustach niejednych żyją. Sztukami magicznymi trudnił się ów śmiałek i zaklęciem nie jednym sprawnie władał. W krainie odległej polował na bestyje srogie i uznaniem się nie małym cieszył. Dziwnym zajęciem się począł nasz znajomek trudnić. Ilekroć śmierć stworzeniu jakiemu zadał, wypatroszył wnętrzności, łupy cenne zebrał, ale i... Słowa modlitwy tajemnej nad ciałem głośno prawił. Sam bym nie spamiętał ich, lecz głosy w mrocznych zakątkach mówią "Anh Mi Sah Ko". Osoby jednej takiej nie znam na padole tym śmiertelnym, co by znaczenie zaklęcia owego znała. Jednak działanie siły tej tajemnej na oczy własne ujrzeć szczęście miałem. To życia ostatnie tchnienie, z ciała resztek, mag ów wydobywał zawsze. Ludzie powiadają, że pożywieniem to dlań, że siły witalne z nieboszczyka wysysa... Za młody umysł mój chyba by pojąć szkaradztwa świata tego... Historyję jednak ową do końca prowadzić będę. Mag ów znamienity, co sztukę tą doskonalił zacnie dziwną zdolność posiadł. Moc jego mroczną się stawała... Razu pewnego gdy rozbójnik w lesie gęstym napaść się nań ośmielił, śmierć szybką poniósł ogniem i energią porażony. Gdy mag nasz znajomy resztki życia zeń wyssał obraz duszy się oczom jego ukazał, a uszy słyszały dokładnie słowa przez postać widmową prawione... Od czasu tego z nie jedną duszą komunikował się nasz śmiałek, nie jedne słowa z krypt grobowych słyszał, jednak... umysł jego nieczystymi myślami napełniać się począł, a moc magiczna rosła w siłę i to mroczną siłę! Strzeżcie się o Wy co na drodze maga takowego staniecie... Piekielną siłą on włada, a siła ta mocą dusz wszędobylskich o stokroć wzmocniona! Umiejętność tajemna to lecz i mocarna wielce. Niech wystrzega się jej każdy, komu mrok obcy, kto mroku się lęka. Nie dla prawych ludzi to szkoła, lecz dla piekielnych pomagierów, co z trupów ciepłych jeszcze moc swą wielką czerpią... Strzeżcie się... Powiadam wam strzeżcie się!


Umiejętność „rozmowa z duchami” (sipit speak) wydaję się być mało rozpowszechniona w świecie Ultimy. Wynika to z jej specyficznego przeznaczenia i charakteru umiejętności pomocniczej. Umiejętność „spirit speak” ma 3 praktyczne zastosowania wynikające z mechaniki gry:
 1. Pierwszym i chyba najważniejszym jest wzmocnienie zaklęć nekromantycznych. Działa to na podobnej zasadzie, jak skill evaluating inteligence wobec skilla magery, czyli czym wyższy poziom wyuczony skilla spirit speak, tym moc zaklecia nekromantycznego większa.

 2. Drugim zastosowaniem skilla „spirit speak” jest możliwość leczenia się bez bandaży, bądź składników magicznych. Polega to na użyciu naszego skilla nad jakimikolwiek zwłokami, bądź w promieniu 3 heksów od nich. Nasza postać wydobędzie ze zwłok resztkę energii i „przetworzy” ją na własne punkty życia (hit points). W przypadku, kiedy w promieniu naszej postaci nie będzie żadnego ciała leczenie będzie polegało na przetworzeniu własnej energii (many) na punkty życia. Przy czym pragnę zauważyć, iż pierwszy wariant jest zauważalnie wydajniejszy od wariantu drugiego (bez zwłok). W praktyce, jeśli zadbamy o odpowiedni poziom skilla „spirit speak” potrafimy uleczyć jednorazowo około 30-40 punktów życia. Schemat ilościowy leczenia się tą metoda przedstawiają poniższe równania:

  Leczenie się z nieżywej istoty:
  Maksymalna wartość leczenia = ( Fame / 500) + 1
  Minimalna wartość leczenia = Spirit Speak / 20

  Leczenie się z własnej energii:
  Maksymalna wartość leczenia = (Spirit Speak / 100) + 4
  Minimalna wartość leczenia = (Maximum damage healed / 2) + 1

 3. Trzecim i zarazem ostatnim praktycznym zastosowaniem skilla „spirit speak” jest możliwość komunikacji z duchami. W przypadku udanej próby użycia tej umiejętności, mamy możliwość zrozumienia słów wypowiadanych przez dusze (komunikacja z duchami). Dla mniej wtajemniczonych pragnę przypomnieć, iż w przypadku nieudanej próby komunikacji iż duchami, bądź w sytuacjach gdy nasza postać nie ma wyuczonego skilla, wszystkie słowa wypowiadane przez ducha będą odczytywane prze nas mniej więcej tak „OooooOo OooOoo OooOoOoo” czyli jako niezrozumiały, zakodowany przekaz. Dodatkowym bonusem za osiągnięcie poziomu 100% jest możliwość komunikowania się z duchami po użyciu umiejętności. Również kiedy nasza postać jest duchem, jej słowa są zrozumiałe dla wszystkich otaczających postaci, nawet jeśli nie mają zielonego pojęcia o takiej formie komunikacji.

Na zakończenie powtórzę, iż skill „spirit speak” jest wielce przydatny, kiedy nasza postać staje się nekromantą i zwiększa to moc rzucanych przez nas zaklęć. Co prawda umiejętność owa daje możność leczenia ran bez konieczności posiadania jakichkolwiek przyborników, to warto się zastanowić, czy warte to jest utraty cennych punktów naszego skillcapu...

Dodano: 2006-06-29
(Ostatnia Zmiana: 2016-08-26)