Rozdział III. Klejnot w Koronie.

Stolarstwo (Carpentry)
Stolarstwo- Ciąąągnijjj! Wielka krokwia nawet nie drgnęła. Znudzony brakiem postępu w pracy rzemieślnik westchnął ciężko i oparł się o ścianę. Wtem z pobliskiego lasu doszedł do jego uszu skowyt i dźwięk uderzeń. Po chwili z puszczy wyłonił się ochlapany krwią i błotem człowiek noszący stara kolczugę, miecz i tarcze. Tuż za nim pojawiło się stado brzydkich jak zawartość wychodka stworów. Wojownik z uśmiechem na ustach począł rąbać na odlew potwory, jucha lała się barwnymi potokami. Rzemieślnik pokręcił głową. Zadowolony z rzezi okrwawiony człek zbliżył się do domostwa.
- Hola panie! Ponoć jakowe rzeczy do posadzenia tyłka kupić tu można mości panie, prawda to?
- Ano prawda, prawda. Zapraszam do środka.
Wstąpili więc do dużego, drewnianego domu. W pierwszym pokoju ustawione były sterty prostych, drewnianych mebli. Różnimy się jedynie kolorem drewna, z jakiego zostały wykonane. Krople krwi i błota kapały leniwie na dębową podłogę tworząc brzydkie plamy.
- No ładne, ładne, jeno jakieś proste…Nie masz wać panie czegoś bardziej wyszukanego? Do zamku nie kupie przeto byle czego!
Rzemieślnik zastanowił się chwile i podrapał po karku. P tym bez słowa otworzył drzwi do następnego pomieszczenia wypełnionego oślepiającym światłem. Wojownik skierował się w stronę drzwi.
- Takie masz pan z kilku desek zbite tylko krzesła i stoły jak z orczych nor. Ja zrobiłbym je z…
Urwał nagle. Pomieszczenie, do którego wszedł kąpało się w kontraście cieni i światła wpuszczanego przez dziwne otwory w dachu. Sufit ozdobiony był cudownymi, rzeźbionymi postaciami wszystkich bogów. Jednakże nie to zwróciło uwagę wojaka. Podłoga pomieszczenia była idealnie płaska, jednakże w dziwny sposób naniesiono na nią kontury rysunków. Wszędzie w koło stały Dzieła. Fotele nie było fotelami, stoły nie było stołami. To były Dzieła. Żadna istota nie zhańbiłaby tych przedmiotów siadając na nich, czy kładąc nań jedzenie. Wyrastające z poręczy zwierzęce motywy były tak realne, że powietrze nie drgała nawet z obawy, że się spłoszą i uciekną. Żadna kropla krwi nie spadła na podłogę. Nawet siła sprawiająca że wszystko opada nie śmiałaby chociażby ubrudzić Dzieło.


Aby rozpocząć pracę stolarz musi mieć deski, które wytniesz z bali za pomocą struga, oraz narzędzia (wystarczy mieć jedno z wymienionych): piła (saw), mała piła (dovetail saw), hebel (jointing plane), duży strug (froe), nóż do strugania (draw knife), strug (scorp), półokrągły strug (inshave), zestaw hebli (Moulding planes), gwoździe (nails) -niektóre rzeczy tworzone przez stolarza przyjmują kolor drewna, z którego zostały zrobione -jeżeli stolarz posiada minimalne zdolności majsterkowania, tworzone przezeń skrzynie będą posiadały własny klucz -stolarz zajmuje się głównie wyrobem mebli (krzesła, stoły, szafy), ale zajmuje się również orężem wykonanym z drewna (pałki, kije), tworzy instrumenty dla barda, przedmioty specjalne (tablica ogłoszeń, pentagram, kegi), wszelkiego rodzaju łóżka i kukły do treningu (musisz mieć również skilla krawiectwo), kowadła i paleniska (w połączeniu ze skillem kowalstwo), narzędzia krawca (krosna itp.), narzędzia kucharza (np. piec) -każdemu stolarzowi przyda się z pewnością skill Lumberjacking (Drwalstwo) do ścinania bali i przerabiania ich na deski.

Od 100% umiejętności możemy nauczyć się ciosania granitu. By tego dokonać należy zaopatrzyć się w odpowiednią księgę u NPC Kamieniarza i ją przeczytać. Księga znika po przeczytaniu a my zyskujemy możliwość pracy w kamieniu i od tej pory, korzystając z narzędzi kamieniarza, możemy wytwarzać meble i ozdoby z granitu.


Narzędzia runiczne:


Z autoquesta od Starego Rona z Minoc mamy małą szansę na otrzymanie runicznych narzędzi stolarza, równą 1 do 20.

Rodzaj Drewna Jabłoń Cedr Cis Dąb
Min. Intensywność 20% 50% 55% 65%
Max. Intensywność 70% 90% 100% 100%
Min. Liczba Właściwości magicznych 1 2 3 4
Max. Liczba Właściwości magicznych 2 3 3 4


Dodano: 2007-06-03
(Ostatnia Zmiana: 2021-07-04)