Rozdział III. Klejnot w Koronie.

Stolarstwo (Carpentry)
Stolarstwo– Ciąąągnijjj! Wielka krokwia nawet nie drgnęła. Znudzony brakiem postępu w pracy rzemieślnik westchnął ciężko i oparł się o ścianę. Wtem z pobliskiego lasu doszedł do jego uszu skowyt i dźwięk uderzeń. Po chwili z puszczy wyłonił się ochlapany krwią i błotem człowiek noszący stara kolczugę, miecz i tarcze. Tuż za nim pojawiło się stado brzydkich, jak zawartość wychodka, stworów. Wojownik z uśmiechem na ustach począł rąbać na odlew potwory, jucha lała się barwnymi potokami. Rzemieślnik pokręcił głową. Zadowolony z rzezi okrwawiony człek zbliżył się do domostwa.
– Hola panie! Ponoć jakowe rzeczy do posadzenia tyłka kupić tu można mości panie, prawda to?
– Ano prawda, prawda. Zapraszam do środka.
Wstąpili więc do dużego, drewnianego domu. W pierwszym pokoju ustawione były sterty prostych, drewnianych mebli. Różniły się jedynie kolorem drewna, z jakiego zostały wykonane. Krople krwi i błota kapały leniwie na dębową podłogę tworząc brzydkie plamy.
– No ładne, ładne, jeno jakieś proste... Nie masz wać panie czegoś bardziej wyszukanego? Do zamku nie kupie przeto byle czego!
Rzemieślnik zastanowił się chwilę i podrapał po karku. Po tym bez słowa otworzył drzwi do następnego pomieszczenia wypełnionego oślepiającym światłem. Wojownik skierował się w stronę drzwi.
– Takie masz pan z kilku desek zbite tylko krzesła i stoły jak z orczych nor. Ja zrobiłbym je z...
Urwał nagle. Pomieszczenie, do którego wszedł, kąpało się w kontraście cieni i światła wpuszczanego przez dziwne otwory w dachu. Sufit ozdobiony był cudownymi, rzeźbionymi postaciami wszystkich bogów. Jednakże nie to zwróciło uwagę wojaka. Podłoga pomieszczenia była idealnie płaska, jednakże w dziwny sposób naniesiono na nią kontury rysunków. Wszędzie wkoło stały dzieła. Fotele nie były fotelami, stoły nie były stołami. To były dzieła. Żadna istota nie zhańbiłaby tych przedmiotów siadając na nich, czy kładąc nań jedzenie. Wyrastające z poręczy zwierzęce motywy były tak realne, że powietrze nie drgało nawet z obawy, że się spłoszą i uciekną. Żadna kropla krwi nie spadła na podłogę. Nawet siła sprawiająca, że wszystko opada, nie śmiałaby chociażby ubrudzić dzieła.

Co będzie potrzebne?

Aby rozpocząć pracę, stolarz musi mieć deski, które można wyciąć z bali drewna za pomocą struga. Ponadto potrzebne będzie jedno z narzędzi: piła (saw), mała piła (dovetail saw), hebel (jointing plane), duży strug (froe), nóż do strugania (draw knife), strug (scorp), półokrągły strug (inshave), zestaw hebli (moulding planes), gwoździe (nails).

Wytwarzane przedmioty

Stolarz zajmuje się głównie wyrobem różnego rodzaju mebli, tj. krzesła, stoły, szafy itp. Dodatkowo stolarz może wytwarzać również oręż oraz zbroję wykonywaną z drewna, np.: maczugi, kije, zbroje inkrustowane itp. Ponadto za pomocą umiejętności Stolarstwa wykonywać można instrumenty dla barda oraz przedmioty specjalne takie jak tablica ogłoszeń, pentagram, kegi.

Posiadając dodatkowo umiejętność Krawiectwa stolarz może wytwarzać wszelkiego rodzaju łóżka, kukły do treningu, krosna czy gobeliny dekoracyjne. W połączeniu z Kowalstwem można tworzyć kowadła i paleniska, zaś z umiejętnością Majsterkowania wytworzymy kamienne piece czy młyn potrzebne dla kucharza (patrz umiejętność Gotowania).

Kamieniarstwo

Od 100% umiejętności Stolarstwa możemy nauczyć się ciosania granitu. By tego dokonać, należy zaopatrzyć się w odpowiednią księgę u NPC Kamieniarza i ją przeczytać. Księga znika po przeczytaniu, a my zyskujemy możliwość pracy z kamieniem, czyli będziemy mogli wytwarzać meble oraz ozdoby z granitu.

Porady i ciekawostki

  • Każdemu stolarzowi przyda się z pewnością skill Drwalnictwo do ścinania bali i przerabiania ich na deski.
  • Niektóre rzeczy tworzone przez stolarza przyjmują kolor drewna, z którego zostały zrobione.
  • Jeżeli stolarz posiada minimalne zdolności Majsterkowania, tworzone przez niego skrzynie będą posiadały własny klucz.

Narzędzia runiczne

Narzędzia runiczne można zdobyć biorąc udział w cotygodniowych aukcjach Korony. Więcej przeczytasz w dziale Automatycznych Aukcji NPC.

Rodzaj Drewna Jabłoń Cedr Cis Dąb
Min. Intensywność 20% 50% 55% 65%
Maks. Intensywność 70% 90% 100% 100%
Min. Liczba Właściwości Magicznych 1 2 3 4
Maks. Liczba Właściwości Magicznych 2 3 3 4

Dodano: 2007-06-03
(Ostatnia Zmiana: 2023-05-06)