»Ultima i Linux - Oficjalna Strona UOClone Shard: Tajemnica Edari

Rozdział III. Klejnot w Koronie.

Ultima i Linux
mini-JTZ. Instalacja Ultimy Online (LBR lub AoS) pod linuxem.

Wersja: 1.0 październik 2003
Disclaimer: Dokument ten powstał z powodu nudy oraz tego że coraz więcej osób pytało się mnie o to w jaki sposób zainstalować grę Ultima Online pod Linuxem. AUTOR NIE JEST ODPOWIEDZIALNY ZA JAKIEKOLWIEK ZNISZCZENIA POWSTAŁE NA SKUTEK PODJĘTYCH DZIAŁAŃ NA PODSTAWIE TEGO DOKUMENTU.

Spis treści
1) Potrzebne programy.
2) Instalacja Wine.
a) pakiet binarny.
b) źródła.
3) Konfiguracja Wine.
4) Instalacja UO.

1) Potrzebne programy.
Aby zainstalować UO na komputerze zaopatrzonym w system operacyjny Linux są potrzebne dwa programy:
- Wine(http://www.winehq.com/), program do emulacji środowiska windows
- Ultima Online w wersji LBR albo AoS, chyba oczywiste ;-)

2) Instalacja Wine.
a) pakiet binarny.
Instalacja wine z pakietu binarnego jest bardzo prostym zadaniem. Najpierw ściągamy pakiet binarny .rpm lub .deb(w zależności od tego z jakich pakietów jest zbudowana dystrybucja linuxa, której używamy) z http://www.winehq.com/site/download.
W przypadku debiana możemy także użyć polecenia `apt-get install wine`, które "samo" ściągnie i zainstaluje wine wraz z zależnościami.
Po ściągnieciu pakietu instalujemy go poprzez rpm -ivh wine-[wersja].[architektura].rpm lub dpkg --install wine_[wersja]-[architektura].deb.
Możliwe że będziemy musieli także ściągnąc dodatkowe pakiety w przypadku niespełnionych zależności. Do znalezienia takowych najlepiej użyć http://rpmfind.net/ lub http://packages.debian.org/. Dodtakowe pakiety instalujemy w ten sam sposób co pakiet wine.

b) źródła.
Instalacja wine ze źródeł jest bardziej czasochłonnym (i procesorochłonnym) zadaniem jednak pozwala osiągnąć lepsze efekty. Po pierwsze ściągamy źródła wine z http://www.ibiblio.org/pub/Linux/ALPHA/wine/development/ (najlepszą wersją - z nowszymi mogą być problemy przy uruchomieniu UO - jest Wine-20030508.tar.gz).
Potem rozpakowujemy źródła poleceniem `tar xvfz Wine-[Wersja].tar.gz`.
Następnie wchodzimy w rozpakowany katalog i teraz czeka nas proces kompilacji, który przeprowadzamy w następujący sposób:

./configure [opcje]

(bardzo pomocne moze być przedtem uruchomienie ./configure --help i wybranie interesujących nas opcji - czasem trzeba wyłączyć obsługę opengl - robimy to w przypadku gdy po uruchomieniu UO przez wine na konsoli otrzymujemy błędy mówiące o czymś zwiazanym z timeout [przykro mi że nie umiem tego lepiej opisać jednak nie pamiętam dokładnie jak wyglądał ten błąd]).

make dep && make

(kompilujemy wine). A potem logujemy się jako root i wykonujemy polecenie `make install`. jeżeli wszystko przebiegło poprawnie powinniśmy mieć juz zainstalowane wine.

3) Konfiguracja Wine.
Do Konfiguracji wine potrzebny jest nam pakiet winesetup, który instalujemy w sposób identyczny co sam pakiet wine. Po instalacji uruchamiamy konfigurator wine poleceniem `winesetup`. Konfigurujemy wine w/g własnego uznania pamiętając jednak aby podać mu ścieżkę dla wirtualnego dysku C: jako ścieżkę do katalogu w którym chcemy aby wine stworzyło imitację windowsowego dysku C: lub w przypadku gdy mamy drugą partycję z zainstalowanym systemem operacyjnym windows podajemy ścieżkę do katalogu w którym zamontowaliśmy takową partycję. Należy też pamiętać aby w ten sam sposób dodać napęd CDROM. To tyle jeżeli chodzi o konfigurację.

4) Instalacja UO.
Gdy już mamy poprawnie zainstalowany i skonfigurowany program wine czas przejść do instalacji UO. Wkładamy płytę z UO do napędu CDROM i montujemy go użytkownikiem root wydając polecenie `mount -t iso9660 /dev/cdrom /mnt/cdrom`. Potem z poziomu użytkownika którym będziemy instalować wine przechodzimy do katalogu /mnt/cdrom (`cd /mnt/cdrom`) i wydajemy polecenie `wine ./setup.exe`. Dalej postępujemy zgodnie z instrukcjami instalatora. W przypadku gdy Instalator będzie chciał abyśmy instalowali DirectX odmawiamy i kończymy proces instalacji. I gotowe! Nasze kochane UO zainstalowane. Uruchamiamy je poleceniem `wine C:\\Ultima\ Online\ 2D\\uo.exe` (standardowe miejsce instalacji UO). Jeżeli wszystko przebiegło pomyślnie to powinniśmy już cieszyć się grą.

I to byłoby na tyle.

dredzik
Dodano: 2006-02-03
(Ostatnia Zmiana: 2016-08-26)