Rozdział III. Klejnot w Koronie.

Tworzenie postaci
1. Historia postaci

Przygotowanie historii postaci jest pierwszym krokiem do rozpoczęcia gry na UO Clone. Dobrym podejściem jest poświęcenie czasu na dokładne przygotowanie się do gry. W historii należy zawrzeć podstawowe założenia postaci.

Jest wiele metod na napisanie takiego dzieła. Proponuję tworzenie historii bazując na pytaniach i odpowiedziach, które w efekcie dadzą nam szablon postaci.

Przykładowe pytania:
1. Skąd pochodzi postać?
2. Skąd wywodzi się jej imię?
3. Jakie wartości postać wyznaje?
4. Co miało wpływ na decyzje o wyborze profesji?
5. Czy postać wyznaje jakąś religię?
6. Czy postać ma wrogów rasowych / osobistych?
7. Czy postać ma uprzedzenia do jakiejś grupy społecznej, gildii?
8. Co jest celem postaci w życiu?
9. Jak te cele zamierza osiągnąć?
10. Czy zamierza działać w grupie czy na własną rękę?
11. Czy postać boi się jakichś czynności, np. pływanie łodzią, jazda konna?
12. Czy postać boi się magii?

Takich pytań można zadać bardzo wiele. To są tylko przykłady. Im bardziej szczegółowo określimy "szkielet" naszej przyszłej postaci, tym łatwiej zrealizujemy kolejne kroki.

Jeżeli masz problem z wyborem imienia dla swego bohatera, możesz skorzystać z generatorów imion fantasy w internecie.
Na przykład - http://www.barrowdowns.com/middleearthname.php

Pamiętajcie, że imię postaci nie może być imieniem znanym z literatury fantasy, mitologii itd. Zachęcamy do zapoznania się z punktem regulamiunu mówiącym o imionach postaci - aby uniknąć późniejszych problemów. (Patrz regulamin  pkt.3.2) Każdą sporną sytuację w tej kwestii rozstrzyga GM.

2. Tworzenie postaci

Mając już na papierze / w dokumencie tekstowym szablon postaci i konto na serwerze zabieramy się za stworzenie naszego bohatera w grze. Tworzymy jakąkolwiek postać w kliencie gry a następnie lądujemy w Komnacie Początku, gdzie udajemy się odpowiednim korytarzem do przedmiotu reprezentującego daną rasę. Następnie dwukrotnie klikamy na ów przedmiot i rozpoczynamy wybór rasy, wyglądu i statystyk i umiejętności naszej postaci. Korzystając ze spisu umiejętności na www Clone wybieramy te, które będą nam pomocne w odgrywaniu naszej postaci.

Można zaplanować postać na dwa sposoby - mamy do dyspozycji w sumie 720 pkt umiejętności. Pierwsza możliwość to wybranie 7 umiejętności, które będziemy rozwijać do przynajmniej 100. Drugi sposób to wybranie większej ilości umiejętności, z założeniem skili wiodących np. 2 czy 3 i potraktowaniem pozostałych jako uzupełnienie postaci.

Mamy do rozdzielenia na początku 100 pkt na 3 umiejętności. Proponuje przy wyborze w tym momencie przyjąc taką regułę - albo wybieramy maksymalne 50 pkt dla 2 umiejętności najtrudniejszych i dla trzeciej 0 albo tez 50 / 45 / 5 - przy czym 5 na skill, który jest najłatwiejszy. Gdy umiejętności mamy mniej więcej wybrane - wybieramy statystyki.

3. Opis ZEWNĘTRZNY postaci (obowiązkowy)

Opis zewnętrzny jest koniecznym elementem aby grać na TE. Za brak opisu GM może przyznać ujemne punkty lub ukarać gracza w inny sposób. Dopilnujcie zatem aby Wasza postać zaraz po wkroczeniu do świta TE posiadała swój unikalny opis wyglądu.
Gracze grający na kliencie 2d mogą go uzupełnić poprzez dwukrotne kliknięcie w paperdollu na pierwszy zwój znajdujący się przy prawej stopie postaci. Po kliknięciu w puste pole zwoju ukaże się kursor. Opis można dowolnie zmieniać oraz przeklejać z plików tekstowych. Nie zapomnijcie przy tym usunąć (zgumkować - backspace) informacji startowej, która jest wpisana w gumpie opisu.

Pamiętajcie, że opis wyglądu, to opis zewnętrzny postaci. To co widać, czuć i co można wydedukować patrząc na nią i jej zachowanie. Przykładowo: młody/stary, wzrost, budowa ciała, kolor oczu/ włosów, sposób poruszania się, widoczne znaki szczególne - wszystko to co przeciętny przechodzień widzi mijając naszą postać na ulicy lub przyglądając się jej.

Częste błędy: Wpisywanie w opisie wyglądu imienia postaci, części jej historii, pochodzenia, cech charakteru itp. Błędne są także opisy bezwzględnie narzucające innym graczom określone zachowanie wobec waszej postaci (np. "Promieniująca od niej moc, sprawia, że mdlejesz" albo "Przerażający zapach cebuli, który roztacza wokół siebie, zmusza Cię do wstrzymania powietrza, a z Twoich oczu ciekną łzy.;)). Nie dobrze tez wygląda opis tatuażu albo blizn na np. lewej łydce, kiedy postać nosi spodnie zakrywające tę część ciała.


4. Odgrywanie postaci - rady

Teraz nadszedł czas na najtrudniejszą rzecz - grę! Pozostało nam wcielenie możliwie jak najbardziej konsekwentnie planów co do naszej postaci w grze. Im więcej wysiłku włożymy w trzymanie się swej historii, tym więcej satysfakcji da nam gra.

Etykietę, stanowiącą jednocześnie rady do odgrywania postaci znajdziesz TUTAJ.

5. Wizja postaci (nieobowiązkowa)

UOClone: TE jest serwerem RPG a co za tym idzie organizowane są questy i eventy. Żeby scenariusz przygody był na prawdę ekscytujący i zapewniał dobrą zabawę tak mistrzom gry jak i graczom potrzebne jest zrozumienie dążeń, historii i charakteru postaci przez obie strony. Tworząc postać budujemy unikalną osobowość z określonymi celami w życiu a następnie ją odgrywamy. Właśnie dlatego na naszym serwerze istnieje możliwość nadesłania wizji swojej postaci. Jest ona nieobowiązkowa.

Wizje postaci należy przesyłać na wizjaUOClone@gmail.com
Więcej wskazówek odnośnie wizji - TUTAJ

Dodano: 2006-02-03
(Ostatnia Zmiana: 2021-01-03)