Rozdział III. Klejnot w Koronie.

Hodowla Roślin
dJestem skrybą. Pewnego razu udałem się w podróż do jednego z odleglejszych miast, aby zajrzeć do słynnej biblioteki. Po kilku dniach podróży ujrzałem przy drodze przepiękny, duży dom z piaskowca z olbrzymim tarasem. Taras ten był po brzegi wypełniony rozmaitymi gatunkami roślin we wszystkich kolorach tęczy. Rośliny były tak gęste, że nie mogłem ujrzeć tego, co było na tarasie. Nagle ujrzałem staruszka słusznej postury, ale oprószonego już siwizną. Staruszek zaprosił mnie do środka i opowiedział o sobie. Dowiedziałem się, że kiedyś był wojownikiem, ale z biegiem lat, gdy wojaczka nie sprawiała mu już takiej przyjemności jak w młodości, zarobił już swoją małą fortunę wystarczającą na utrzymanie się aż do śmierci postanowił skończyć z zabijaniem i spędzić swe ostatnie lata na odpoczynku od zgiełku i pośpiechu. Aby miał zajęcie postanowił zająć się hodowlą roślin. Poprosiłem, aby mi opowiedział jak hodować rośliny. Oto, co mi powiedział: Hodowla roślin jest przyjemnym zajęciem i pozwala się oderwać od monotonnego zabijania orków czy trolli. Zajęcie to pozwoli Ci oderwać się od szarej codzienności, da szansą wykazania się nie tylko na polu walki, albo odpoczynku po całym dniu ciężkiej pracy.

Aby zacząć hodować rośliny potrzebne nam będą:
1.Nasionko
2.Doniczka
3.Gleba
4.Woda
5.Mikstury w razie, gdy roślinka zachoruje
6.Cierpliwość i trochę wolnego czasu.

Jak zacząć?

Najpierw należy zdobyć potrzebne nam rzeczy. Nasionko można znaleźć w Bagiennikach (bogling). Doniczkę kupimy u zaopatrzeniowca. Wypełnieniem doniczki będzie ziemia, albo żyzna gleba, którą posiadają Żywiołami Ziemi. Wodę kupimy w każdej karczmie. Gdyby roślinka zachorowała należy mieć także Większe mikstury leczenia, zatrucia, odtrucia i siły.

Gdy już mamy wszystko, czego nam trzeba napełniamy doniczkę ziemią (2x klikamy na doniczkę a potem na ziemię). Następnie ziemią należy zmiękczyć używając wody (2x klikamy na doniczkę i tam szukamy przycisku z dzbankiem [a] i celujemy na dzbanek wody aż z twardej zrobi się miękka). Ale co za dużo to niezdrowo i jeśli ziemia będzie zbyt nasączona wodą roślinka zgnije.

Teraz czas posadzić nasionko (2x klikamy na nasionko i na doniczkę)Od tej pory roślinka zacznie się rozwijać przechodząc przez 9 stadiów rozwoju (czerwone kółko). Przejście do następnego stadia jest możliwe tylko przez wystarczająco zdrową roślinkę (żółte podkreślenie). Każde stadium trwa około dobę(normalnego czasu). Jednak roślinkę mogą zaatakować różne choroby.

Choroby

Insekty (2). Zdarza się, że naszą roślinką zainteresują się różne małe stworzonka: muchy, dżdżownice itp. Należy wtedy wlać Większą Miksturę Trucizny (b).

Grzyby (3). Może się zdarzyć, że nasza roślina zostanie zaatakowana przez grzyby. Wtedy należy wlać jej Większą Miksturę Odtrucia (c).

Zatrucie(4). Gdy wlejemy za dużo mikstur nasza roślinka może się zatruć. Wtedy należy wlać jej Większą Miksturę Leczenia (d).

Gdy nasza roślinka podupadnie na zdrowiu(5 i żółte podkreślenie) możemy jej pomóc wlewając Większą Miksturę Siły(e).


Krzyżowanie i zbieranie plonów.

Gdy nasza roślinka będzie już odpowiednio duża możemy ją skrzyżować, jak i otrzymać nasiona, czy owoce (1).Aby skrzyżować roślinką musi ona wytwarzać zarodniki( znak ! przy 1). Zbieramy wtedy zarodniki z innej rośliny(a) i zapylamy tą którą chcemy.

Niektóre rośliny wydają owoce (2), które mają ciekawe właściwości. Możemy je zebrać(b), gdy roślinka osiągnie dorosłość.

Po osiągnięciu dojrzałości roślina zaczyna produkować nasiona(3). Można je zebrać (c) a następnie z nich wyhodować następne rośliny. Przy większej ilości nasion, na pewno przydatny będzie "pojemnik na nasiona", który można kupić u zaopatrzeniowca.

 Rośliny Podstawowe
 Paproć  Paproć
 Lepnice  Lepnice
 
Potrójny Kaktus
 Potrójny Kaktus
 
Przebiśniegi
 Przebiśniegi
 
Lilie
 Lilie
 
Sit Rozpierzchły
 Sit Rozpierzchły
 
Mała Palma
 Mała Palma
 
Strzałka Wodna
 Strzałka Wodna
 
Opuncja
 Opuncja
 
Maki
 Maki
 
Sitowie
 Sitowie
 
Trawa Pampasowa
Tatarak
 
Kolokazja
 Kolokazja
 
Beukarnea Wygięta
 Beukarnea Wygięta
 
Agawa Amerykańska
 Agawa
 
Wężownica
 Wężownica
 
Kaktus-Baryłka
 Kaktus-Baryłka
   
   Dodano: 2006-02-03
(Ostatnia Zmiana: 2023-03-23)