Rozdział III. Klejnot w Koronie.

Wskazówki i porady
Wskazówki i podpowiedzi dla nowych graczy:

1) KONIECZNIE przeczytaj dział F.A.Q. ,czyli czesto zadawane pytania.

2)Do okna gry można wklejać przygotowany wcześniej tekst z notatnika czy innego edytora tekstowego. Wystarczy użyć skrótu klawiszowego ctrl+v. Jest to bardzo przydatne przy pisaniu książek, zmianie opisów postaci lub mając przygotowane różnego rodzaju wypowiedzi, które chcemy szybko przekleić do gry.

3) Jeśli padniesz i nie możesz pozbierać swojego ciała bo leży za jakąś grafiką, która je zasłania użyj skrótu ctrl+shift - powoduje on pokazanie się etykietek nad wszystkimi "mobilnymi" obiektami w koło - a następnie 2klik na plakietkę z nazwą ciała i po kłopocie.

4)Przyrost statystyk jest silnie połączony z przyrostem umiejętności. Jeśli używamy zablokowanej umiejętności lub już wyćwiczonej i nie rosnącej nie da nam ona przyrostu statystyki.

5)Na serverze na znaczną część umiejętności działa system antymakro(nie dotyczy umiejętności rzemieślniczych). Powoduje on, że wyćwiczenie danych umiejętności stojąc w jednym  miejscu staje się niemal niemożliwe. Zatem jeśli ćwiczymy np. magię to zamiast rzucać cały dzień czary stojąc pod drzewem, lepiej przejść się na wyprawę a efekty będą znacznie lepsze w znacznie krótszym czasie.

6)Jeśli czegoś nie wiemy to warto spytać na kanale discorda - tutaj To server RPG i wymagamy odgrywania postaci zatem pytania w grze dotyczące mechaniki i obsługi klienta odpadają. Od tego jest irc.

7)Jeśli nie znasz mechaniki i nie idzie ci ćwiczenie jakiejś umiejętności to zwykle oznacza, że robisz to po prostu źle. Zamiast tracić czas i nerwy lepiej zapytać ludzi na kanale discorda.

8)Zamiast brać poprawnie funkcjonujące systemy za błędy i męczyć GM zgłoszeniami o coś co działa jak powinno podpytaj innych graczy, ponieważ każdy server ma inną mechanikę i inne założenia. To, że na innym serverze coś działa inaczej nie znaczy ze u nas też będzie tak działało.

9)Jeśli z jakiś powodów twa postać nie ma stworzonego opisu postaci już na etapie jej kreacji w komnacie ras, uzupełnij opis od razu po pojawieniu się w świecie. Unikniesz w ten sposób zamknięcia w więzieniu do czasu napisania opisu. Opis jest obowiązkowy, więc i tak jeśli chcesz tu grać musisz go uzupełnić. Jeśli nie wiesz jak to zrobić to przeczytaj dział Tworzenie Postaci a jeśli to nie pomoże to po prostu spytaj.

10)Korzystamy tu z najnowszych klientów UO co za tym idzie nie zawsze współpracują one odpowiednio z programami pomocniczymi np. Razor (czasem trzeba poczekac az ekipa Razora zrobi update programu dla danego klienta) dlatego jeśli chcesz korzystać z Razora a nie wiesz czy współpracuje z daną wersją klienta to spytaj lub po prostu korzystaj z UOSteam. Przykładowy problem Razora: znikające do czasu reloga przedmioty przy przekładaniu/przebieraniu.
Podobna sytuacja ma się z easyuo - czasem trzeba poczekać aż twórcy easyuo zaktualizują swój produkt dla najnowszych wersji klienta uo.

11)Po stworzeniu postaci, wybraniu rasy i statystyk rozpoczynasz gre (bez wzgledu na wybor miasta w kliencie gry) w mieście przypisanmym do rasy. Dla elfów jest to miasto elfów,mroczne elfy w podmroku, krasnoludy zaczynają w mieście krasnoludów a ludzie i wampiry w Nowym Minoc.

12)Na serwerze działa system podatków. Jeśli jakiś NPC nie chce Cię obsłużyć to zapewne dlatgo, że nie opłaciłes podatku w danym mieście. Jedyne wolne od podatków miasta to miasta rasowe oraz Magincia i Nowe Minoc. By opłacić podatek w danym mieście nalezy odnaleźć bank i poborcę podatkowego a następnie przeciągnąć na niego odpowiednią sumę złota. Jesli nie wiemy ile wynosi podatek w danym mieście, należy przeciągnąć na poborcę jakąkolwiek kwotę. Jeśli będzie poprawna to ją przyjmie a jeśli nie to nie przyjmie złota ale powie jaka jest wymagana. Podatek jest opłacany za miesiąc - od 1 do ostatniego dnia miesiaca - zatem jesli oplacimy go w ostatni dzien podatkowy to nazajutrz, przy nastapieniu kolejnego okresu podatkowego, bedziemy musieli placic go ponownie by korzystac z NPC w miescie.

13)Umiejętności bojowe są możliwe do wytrenowania do 30% na kukle treningowej/50% na mistrzowskiej kukle treningowej - lecz to też kosztuje trochę czasu.

14)Pamiętaj, że możesz mieć przyrost statystyki tylko raz na 5 minut gdy statystyka jest niższa niż 60, raz na 15 gdy niższa niż 80 i raz na 30 minut gdy większa . Po gainie statystyki jest pewne ze przez kolejne 5/15/30 minut ponownie ci nie urośnie - blok.

15)Jeśli masz do przetransportowania duże ilości towarów skorzystaj z lam/koni jucznych (1600 udźwigu każdy), gigantyczncyh żuków(1600 udźwigu), żelaznych żuków (900 udżwigu) lub golema(10 000 udźwigu). W wypadku golema pamiętaj o tym, że pochłania paliwo w postaci dużych mikstur wybuchowych.
Dodano: 2014-02-15
(Ostatnia Zmiana: 2020-06-29)