Rozdział III. Klejnot w Koronie.

Niezależne Miasto Vesper
Niezależne Miasto Vesper, potocznie zwane Miastem Tysiąca Mostów, jest w znacznej swej części położone na zgromadzeniu przybrzeżnych wysepek połączonych licznymi przejściami. Jako najbardziej rozwinięty port starego kontynentu odgrywa rolę wrót na wschodnie szlaki morskie, pobierając przy tym opłaty celne od wszystkiego co przekracza jego granice.
To prężnie rozwijające się centrum logistyczne Edarii zarządzane jest przez dwa bieguny, jakie stanowi Gildia Rybaków oraz Akademia Marynarki Wojennej. Ta pierwsza zajmuje się handlem i biurokracją, druga zaś sprawami floty bojowej i obronnością miasta.

Można by pomyśleć, że Gildia Rybaków kontroluje marynarkę dzięki trzymaniu pieczy nad skarbcami miasta, jednak groźba wewnętrznego rozłamu i perspektywa rozjuszonych marynarzy skutecznie balansuje siłę głosu obu stowarzyszeń.
Z pośród wszystkich wolnych miast, najlepsze stosunki, Vesper ma z Wolnymi Marchiami, z których sprowadza większość drewna potrzebnego do budowy okrętów.

Śmiała polityka kontroli morskiej Vesper od zawsze była solą w oku Korony a wszyscy vesperczycy doskonale wiedzą, że od wcielenia do Korony chroni ich jedynie silna i dobrze wyposażona marynarka wojenna, której część co i raz wysyłają na morza w celu przetrzebienia dręczących ten ruchliwy region piratów.

Wśród rybaków i marynarzy nadal żywy jest kult Nebra, Pana podróżnych a miasto obrało sobie tego dawnego boga za swego patrona.

Ciekawe miejsca Vesper:
Tajemnicza Statua – Na samym środku miasta, przed samym bankiem, stoi niepokojąco wyglądający monument. Nikt nie wie skąd się wziął ani co ma przedstawiać. Ponoć pojawił się jednej nocy i tak już zostało. Miejscowi traktują posąg jako swoisty folklor a opowieści o nim jest tyle co gęb w Vesper.

Cmentarz Vesper – Nawiedzony cmentarz jest powodem ciągłych zmartwień mieszkańców miasta. Niejeden śmiałek poległ próbując poradzić sobie z klątwą ciążącą nad tym miejscem. Wieści głoszą jakoby sama Neira zawładnęła tamtą okolicą a w kryptach znajdowały się liczne podziemne korytarze.


Znane osobistości:
Admirał John Monnacc – Zwierzchnik Akademii Marynarki Wojennej.
Carlos Hern – Burmistrz Vesper i zarazem głowa miejscowej Gildii Rybaków.
Lao Pang – Przedstawicielka Wschodniej Kompanii Handlowej w Vesper.
Kasjusz Kass – Przedstawiciel Ligi Kupieckiej z Ocllo w Vesper.
Marena Biały Szkwał - Jedyna kobieta kapitan, jednego z okrytych sławą statków floty - Bryzy


Znane relacje wobec innych organizacji:
Akademia Moonglow: Przyjazne
Korona: Neutralne
Wolne Miasto Magincia: Przyjazne
Wolne Marchie: Przyjazne
Bractwo Pirackie: Wrogie
Krwawe Dukaty: Wrogie


Dodano: 2014-02-16
(Ostatnia Zmiana: 2016-08-30)