Rozdział III. Klejnot w Koronie.

Prezpowiednia Lailej
Przepowiednia Lai"lej pochodzi z czasu po Wielkiej Wojnie, zwanej tez Wojną Bogów. Niedługo po odbudowie Minoc, w nowej stolicy pojawił się Biały Królik – istota, która zaprowadziła grupę śmiałków do odległej krainy, w której znaleźli Księgę Losu. Wyrwaną z niej Kartę dostali w prezencie za swoje zasługi od Pani Losu, strażniczki księgi. Nikt nie potrafił odczytać starożytnych run, dlatego też postanowiono zanieść Kartę do siedziby Zgromadzenia i zasięgnąć rady ślepej wieszczki – Lai"lej. Odczytała ona runy i taką treść przekazała przybyłym:

"...z chaosu Wojny Bogów, chaos się wynurzy, nic nie będzie pewne, a nici losu splątane w zawiły węzeł, jedynie zagubienie w sercach zasieją.
Po latach bezładu rozproszą się jednak mgły zasnuwające sosaryjskie niebo. Przyjdzie dzień, gdy Moc Edari się odrodzi. W żywym ciele na świat przyjdzie, obdarzając je mocą tak wielką, że wszystkie żywe istoty pokłonić się przed nią będą musiały. Dziecię, w którego żyłach zapulsuje boska Moc Edari, ze skazą się jednak narodzi. Potęgę ciała i umysłu, słabością woli przypłaci. Ci, który przewodnikami jego w życiu zostaną, wielki wpływ na nie mieć będą. Narodziny wybranka losu znaki przeróżne obwieszczą.

Północny wicher wyszumi pieśń o jego przyjściu;
Złote obłoki na niebie zamigoczą;
Promienia słoneczne ciała istot wszelakich na wylot prześwietlą;
Śmiechem dziecka ,echo w najgłębszych tunelach, zatrzęsie ziemią;
Krwawą łuną księżyc zabłyśnie.

Kiedy chwila sądna nadejdzie, niebezpieczeństwo straszliwe szpony swe po dziecię wyciągnie. Na krawędzi obłędu tańcząc, łatwo o krok zgubny. Moc jego dzika, tak jak szczęście zasiać, spustoszenie wielkie wyrządzić jest zdolna. Nadejście owej chwili zapowiedzą odwiedziny Strażników. Każda z istot żyjących w Sosarii poczuje tchnienie przeznaczenia. Każda taką samą szansę, na wyjście naprzeciw dziecięciu otrzyma. Biada jednak tym, którzy z niej nie skorzystają, bo pod rządami nienawistnymi żyć im przyjdzie…”


Kiedy Karta została odczytana, runy ułożyły się w wypowiedziane przez Lai"lej słowa i od tej chwili rozumiał je każdy, kto spojrzał na Kartę. Umieszczono ją wówczas w Gmachu Spotkań Nowego Minoc.

Przez długi czas od tych wydarzeń, życie toczyło się własnym torem i nic nie wskazywało na to, że przepowiednia zacznie się ziszczać. Jednak po kilku latach, ze wszystkich stron Sosarii zaczęły napływać wieści o znakach z Przepowiedni. Kiedy wypełniły się wszystkie z nich, pojawili się także Strażnicy i zaczął się tzw. Rok Kryształów. Podobno wszystkie rasy zamieszkujące Sosarię dostały swą szansę na zdobycie kryształu, który stanowił swoisty klucz otwierający portal, prowadzący do miejsca, gdzie przetrzymywane było Dziecko Przepowiedni. Kryształów było sześć i tylko wszystkie zgromadzone razem mogły otworzyć portal. Rok Kryształów obfitował przeto w intrygi, bitwy i sojusze, gdyż każda z ras pragnęła zdobyć wszystkie. Jak głoszą niektóre plotki, po pewnym czasie udało się to Wampirom. Podobno odnalazły dziecko - chłopca, jednak nie znane jest ani jego imię, ani późniejszy los...

Na skutek późniejszych wydarzeń i historii Zgromadzenia, z którego wywodzi się Lai"lej, jak również zeznań Elessi i Przeoryszy Zgromadzenia, treść Przepowiedni Lai"lej została uznana za fałszerstwo, a Karta Losu usunięta z Gmachu Spotkań Nowego Minoc.


Szczegóły wydarzeń tutajDodano: 2014-02-19
(Ostatnia Zmiana: 2021-08-05)