Rozdział III. Klejnot w Koronie.

Tworzenie Łuków (Bowcraft / Fletching)
Tworzenie ŁukówZwiedzając Britanię, w niewielkim zaułku koło teatru, natykasz się na nieduży sklep z szyldem przedstawiającym kusze. Przed sklepem zauważasz konia jucznego obładowanego belkami drewna oraz postać siedząca na ławeczce. Okazuje się, że to potężnie zbudowany, ciemnowłosy mężczyzna. Na twoich oczach z małej skrzynki wyciąga różnorakie narzędzia i struga coś z drewna. Zaskoczony przyglądasz się, jak silne i wydawałoby się niezgrabne palce z gracja operują narzędziami i z kawałka drewna wyczarowują łuk. Mężczyzna zakłada cięciwę, napina łuk i mruczy z zadowoleniem. W tej chwili zauważa Cię:
– Hmm... Witaj, nie zauważyłem cię wcześniej. Długo tak stoisz z otwarta gęba? Hę? Aaa, spodobało Ci się moje rzemiosło? Cóż, nic prostszego... Musisz zakupić taki zestaw – wskazuje skrzynkę. – Dostaniesz go u każdego kupca handlującego łukami. Musisz zdobyć drewno i sam spróbować.

Co nam będzie potrzebne?

  • deski,
  • zestaw łucznika (narzędzie do tworzenia łuków),
  • pióra – jeśli chcemy robić strzały bądź bełty.

Jak robić łuki i kusze?

Jeśli mamy już zestaw łucznika i drewno, to po dwukrotnym kliknięciu na zestaw łucznika ukaże się menu, z którego wybieramy to co chcemy wykonać.

Jak robić strzały i bełty?

By zrobić strzały bądź bełty musimy mieć zestaw łucznika, drewno i pióra. Pierwszym krokiem jest zrobienie drzewca do strzał/bełtów (ang. shaft). Wybieramy w menu zestawu łucznika dział "Materiały", a następnie "promień strzały". Trzeba pamiętać, że robimy od razu drzewce z całego zmagazynowanego drewna (jedna deska to jedne drzewce).

Następnym krokiem jest zrobienie strzał bądź bełtów. Z menu zestawu łucznika wybieramy dział "Amunicja", w którym znajdziemy zarówno strzały (ang. arrows) oraz bełty (ang. crossbow bolt). Podczas robienia strzał i bełtów uzyskujemy ich taka liczbę, jaką w plecaku mamy kompletów drzewca + pióro.

Dobre rady

  • Bele drewna zdobywamy albo kupując je albo ścinając samemu (patrz umiejętność Drwalnictwo). Przed wytworzeniem czegokolwiek należy najpierw pociąć je na deski za pomocą struga (do kupienia u stolarza).
  • Pióra zdobywa się z ciał ptaków i harpii. Żeby je pozyskać klikamy dwukrotnie na nóż (lub dowolną broń sieczna), a następnie celownikiem wskazujemy martwe ciało. W wyniku tego działania w ciele pojawi się pewna liczba piór. Wystarczy tylko dwukrotnie kliknąć na ciało i zabrać pióra :).
  • Ponieważ bele drewna są dość ciężkie, dobrze jest mieć jakieś zwierze juczne, które będzie je dźwigać. Trzeba jednak pamiętać, że gdy chcemy oddać zwierze juczne do stajni, musi ono mieć puste juki.

Narzędzia runiczne

Narzędzia runiczne można zdobyć biorąc udział w cotygodniowych aukcjach Korony. Więcej przeczytasz w dziale Automatycznych Aukcji NPC.

Rodzaj Drewna Jabłoń Cedr Cis Dąb
Min. Intensywność 20% 50% 55% 65%
Maks. Intensywność 70% 90% 100% 100%
Min. Liczba Właściwości Magicznych 1 2 3 4
Maks. Liczba Właściwości Magicznych 2 3 3 4

Dodatkowo runicznymi narzędziami do tworzenia łuków możemy stworzyć łuki i kusze z magicznymi właściwościami przekraczającymi normalne ograniczenie nasycenia właściwości:

  • zwiększenie szansy na trafienie (Hit Chance Increase – HCI) do 25%;
  • zwiększenie szansy na obronę (Defense Chance Increase – DCI) do 25%;
  • szczęście (Luck) do 120;
  • odporności do +18.

Dodano: 2006-02-04
(Ostatnia Zmiana: 2023-05-06)